Kardiomonitory

Kardiomonitory

Kardiomonitor należy do specjalistycznych urządzeń medycznych, które służą do śledzenia parametrów życiowych pacjentów. Sprzęt znajduje zastosowanie na wszystkich oddziałach szpitalnych i w ratownictwie medycznym. Może być wykorzystywany w przychodniach, gabinetach zabiegowych, jak też prywatnych klinikach. Niekiedy stanowi wyposażenie zakładów zdrowotnych i domów opieki. Można go do używać w warunkach domowych.

Zasada działania

Urządzenia medyczne został stworzone w oparciu o najnowsze technologie, gwarantujące wiarygodne odczyty parametrów życiowych pacjentów, których ze względu na stan zdrowia należy objąć stałą obserwacją i otoczyć szczególną opieką. Oferowane przez nas kardiomonitory posiadają czytelny i wygodny w użytkowaniu interfejs, który na bieżąco przekazuje informacje na temat pulsu, tętna, ciśnienia, a także pracy serca. Urządzenie pozwala na dopasowanie metody leczenia do stanu pacjenta, ułatwia także podjęcie natychmiastowej interwencji w przypadku, kiedy parametry życiowe pacjenta zaczną się pogarszać. Aparatura tego typu jest ponadto bezawaryjna i wydajna, dzięki czemu cieszy się dobrą opinią wśród personelu medycznego, zajmującego się na co dzień trudnymi przypadkami.

Funkcje

Pomimo różnorodności dostępnych na rynku modeli, zdecydowana większość kardiomonitorów charakteryzuje się podstawowym zestawem funkcji, tj.:

  • EKG (elektrokardiografia) – umożliwia monitorowanie pracy serca i rozpoznanie ewentualnych chorób. Jest to możliwe dzięki rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego oraz interpretacji otrzymanych na podstawie badania wyników. Obraz badanych czynności jest widoczny w postaci krzywej EKG na monitorze urządzenia.
  • RR (częstość oddechów) – pozwala na kontrolowanie ilości oddechów na minutę. Kardiomonitor pozyskuje takie dane z pomiarów EKG bądź modułu kapnografii (CO2). Urządzenia sygnalizują wystąpienie bezdechu (APNEA).
  • HR (tętno) – funkcja umożliwiająca monitorowanie ilości uderzeń serca na minutę. Sprzęt pozyskuje informacje z pomiarów EKG, SpO2, NIBP.
  • SpO2 (saturacja) – pozwala na śledzenie poziomu wysycenia hemoglobiny tlenem. Odchylenia od normy sygnalizować mogą problemy układu oddechowego, np. niewydolność oddechową, czy niedotlenie.
  • NIBP (nieinwazyjny pomiar ciśnienia krwi) – funkcja dedykowana jest do pomiar ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz średniego. Urządzenia są zaopatrzone w funkcje pozwalającą na pomiar ręczny bądź automatyczny.

Niektóre urządzenia są zaopatrzone w dodatkowe opcje. Do najczęściej występujących elementów doposażenia zalicza się funkcje: inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi (IBP), kapnografii (CO2), rzutu minutowego serca (CO).

Większość kardiomonitorów rejestruje mierzone parametry w formie graficznych oraz tabelarycznych trendów. Sprzęt z reguły umożliwia wydrukowanie tak przedstawionych danych.

Czym różni się sprzęt dla dzieci od urządzeń dla dorosłych?

Kardiomonitory to uniwersalne urządzenia służące do monitorowania pacjentów w każdym wieku – można je zastosować także w leczeniu najmłodszych pacjentów. Aparatura jest wykorzystywana przede wszystkim u osób z podejrzeniem chorób serca oraz niewydolności układu oddechowego. Poszczególne moduły będą wskazywać, czy pacjent jest stabilny, a wdrożone leczenie przynosi efekty. Jeśli wskaźniki EKG czy saturacja zacznie spadać, urządzenie wyśle sygnał dźwiękowy i zaalarmuje personel medyczny. Urządzenia można ponadto wyposażyć w zależności od potrzeb w dodatkowe moduły do monitorowania, które uczynią z aparatury specjalistyczny sprzęt do zaawansowanych badań klinicznych.

Oferowany przez nas sprzęt można nabyć w kilkunastu różnych wariantach. Choć nie różnią się one w swojej podstawowej funkcji, poszczególne moduły mają nieco odmienną charakterystykę. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą aparatury medycznej. W razie pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Na oddziałach noworodkowych i dziecięcych urządzenia powinny być odpowiednio dostosowane do potrzeb małych pacjentów. Najważniejsze, widoczne różnice to:

  • mniejsze elektrody EKG, czujniki temperatury, akcesoria do pomiaru dwutlenku węgla – opracowane z myślą o mniejszym organizmie,
  • czujniki saturacji dostosowane do założenia na dłonie i stopy,
  • mniejsze mankiety ciśnienia – umożliwiające pomiar przy małym organizmie,
  • moduły pomiarowe – dedykowane do monitorowania parametrów biologicznych u noworodków.