Defibrylatory

Defibrylatory

Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji, do jakiej może dojść w ludzkim organizmie jest zatrzymanie akcji serca. Gdy to nastąpi, wszelkie funkcje życiowe zaczynają stopniowo zanikać, dlatego tak istotne jest, aby możliwie szybko podjąć akcję ratowniczą. Jeśli to tylko możliwe, do akcji ratującej życie wykorzystuje się defibrylator. Jest to urządzenie, które stanowi obowiązkowe wyposażenie między innymi szpitali oraz karetek pogotowia. Jego zadaniem jest oddziaływanie na mięsień sercowy odpowiednio wysokim napięciem prądu elektrycznego w taki sposób, aby przywrócić właściwą pracę układu krążenia.

Defibrylator – jak jest zbudowany?

Wyróżniamy kilka rodzajów defibrylatorów. W szpitalach wykorzystuje się wielofunkcyjne defibrylatory z dużym wyświetlaczem, który umożliwia odczytywanie najistotniejszych funkcji życiowych, takich jak EKG, ciśnienie tętnicze czy też saturacja. Wybrane urządzenia posiadają wbudowany akumulator, który umożliwia przeprowadzenie do 400 wyładowań, co jest równoznaczne z aż 6 godzinami pracy.

Rozbudowane funkcje urządzeń

W przypadku zatrzymania akcji serca, defibrylator stanowi nieocenioną pomoc w przywróceniu funkcji życiowych. Wybrane urządzenia mogą pracować zarówno w trybie ręcznym, jak i półautomatycznym (AED). Dodatkowo opcja metronomu RKO powoduje, że sprzęt może emitować tony podpowiadające, w jakim tempie należy uciskać klatkę piersiową. W ten sposób prowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa będzie jeszcze skuteczniejsza.

Bardzo ważną funkcją defibrylatorów są alarmy dźwiękowe. To właśnie dzięki nim, po wykryciu nieprawidłowości w organizmie człowieka, możliwe jest szybkie podjęcie odpowiednich działań. Niektóre modele defibrylatorów posiadają dodatkowo funkcję Bluetooth, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych, a także wydruk wszelkich parametrów. Wybrane modele defibrylatorów pozwalają także na zmierzenie temperatury ciała, odczyt saturacji krwi, a także pomiar dwutlenku węgla. Wszystko to sprawia, że defibrylatory znajdują swoje szerokie zastosowanie w punktach szpitalnych i nie tylko.